محصول به سبد خرید اضافه شد

زیست شناسی جامع ای کیو IQ

دسته‌بندی: نقد کتاب
تاریخ: 2 آبان 1400
بازدید: 1,393

اگزانول -زیست شناسی جامع ای کیو IQ | مجموعه کتاب‌های IQ به‌منظور آشنایی دانش‌آموزان با زوایای متفاوتی از محتوای کتاب‌های درسی طراحی شده است. به‌این‌ترتیب داوطلب می‌تواند در کنار مطالعهٔ کتاب مرجع خود به بانکی جامع از پرسش‌های چهارگزینه‌ای سطح دشوار، دسترسی داشته باشد. این جریان از یک سو موجب می‌شود تا دانش‌آموز پس از مطالعهٔ دقیق مباحث کتاب درسی خود دیدی ریزبینانه‌تر نسبت به مضامین آن پیدا کند و از طرفی در روند پاسخ‌گویی به سؤالات، نقاط ضعف خود را شناخته و به درک عمیق‌تری از مبحث درسی برسد.

برای دست‌یابی به بهترین نتیجه توصیه می‌شود، پس از مطالعهٔ کتاب‌های درسی به سؤالات پاسخ دهید و در مرحلهٔ بعد با توجه به پاسخ‌نامه به تحلیل جواب‌ها بپردازید. به‌این‌ترتیب می‌توانید نقاط ضعف خود را شناخته و در جهت برطرف کردن آن‌ها تلاش کنید. جلد بانک تست (جلد اول) کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی، مجموعه‌ای کامل از تست‌های طبقه‌بندی‌شده است که تمامی مباحث درس زیست‌شناسی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم را پوشش می‌دهد.

این کتاب با همکاری مشترک دکتر محمد عیسایی و دکتر اسفندیار طاهری گردآوری شده و آن‌ها با تألیف این کتاب دانش‌آموزان را با سبک سؤالات و نحوهٔ صحیح تست‌زنی در کنکور سراسری آشنا می‌کنند.

ویژگی‌های کتاب

کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی دربرگیرنده تیپ‌های متنوع سؤالات چهارگزینه‌ای از تمامی مباحث پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم در قالب ۵۵۸ صفحه و تعداد ۴۳۵۲ تست (تألیفی، کنکوری و آزمون‌های آزمایشی) است. در چاپ مطالب کتاب از رنگ‌های مختلف استفاده شده و استفاده از تصاویر واضح و فونت استاندارد کلمات، خواننده را به خود جذب می‌کند. تست‌های موجود در کتاب کاملاً طبقه‌بندی‌شده هستند و با حساسیت بالایی بر اساس درجه دشواری و بر اساس روند آموزشی چیده شده‌اند که استفاده از این کتاب را برای دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری با سطح‌های علمی مختلف ممکن می‌سازد.

پیش از شروع تست‌های هر فصل، نویسندگان در کادری مجزا به بیان اهمیت آن فصل و تعداد سؤالات مطرح شده از آن در کنکورهای سراسری اخیر پرداخته‌اند. وجود این کادرها بسیار مفید بوده و دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری را از میزان اهمیت هر مبحث آگاه می‌کند. علاوه بر این، ازآنجایی‌که در هر فصل کتاب‌های درسی موضوعات گوناگونی مطرح می‌شود، این موضوعات با تیترهای مشخصی از یکدیگر تفکیک شده‌اند و هرجا لازم بوده پیش از شروع سؤالات هر موضوع، توضیحات کوتاه و البته طنزآمیزی برای آشنایی دانش‌آموزان فراهم شده است تا در این کتاب همانند یک کلاس درس، حضور معلم برای ارائه توضیحات کافی احساس شود.

به عنوان مثال در بخش تنوع گوارش در جانداران فصل دوم زیست‌شناسی پایه دهم، پیش از حل سؤال ۲۹۱، این توضیح آمده است:
من هم مثل تو میدونم که توی کتاب درسی از عملکرد معده و روده پرنده دانه‌خوار صحبتی نشده ولی به خاطر گل روی برخی طراحای آزمون‌های آزمایشی که هنوزم متعصبانه به نکات کتاب‌های قدیم چنگ میزنند، بنده هم یک گزینه توی سؤال بعدی از عملکرد روده دادم تا این عزیزان نازنین هم از ما راضی باشند و یه وقتی تو رو سر جلسه آزمون غافلگیر نکنند!

انواع سؤالات چهارگزینه‌ای

دانش‌آموزان در حل تست‌های زیست شناسی جامع ای کیو IQ با سه مدل آیکون مواجه می‌شوند که در کنار شماره هر سؤال طراحی شده‌اند:

پرسش‌های چهارگزینه‌ای TNT

کلمه TNT خلاصه شده عبارت«Top and Necessary Test»به معنای تست‌های مهم و خوب است. هدف از طراحی این دسته از تست‌ها این است که اگر فرصت حل کردن همه سؤالات را ندارید یا برای مرور نکات برای بار دوم و سوم و… به فصل‌های مختلف کتاب مراجعه کرده‌اید، با حل این تست‌ها به آمادگی لازم برای شرکت در آزمون‌ها برسید.

استفاده از این گروه سؤالات برای دوران طلایی جمع‌بندی که فرصت کافی برای حل مجدد کلیه تست‌ها وجود ندارد، بسیار سودمند و کارگشا خواهد بود.

پرسش‌های چهارگزینه‌ای R

حرف R برگرفته از حرف اول کلمه Repeat به معنای تکرار است. این تست‌ها همان نکات تست‌های TNT را طور دیگری بیان کرده‌اند. در دور اول تست‌زنی و یا زمانی که وقتتان کم است، نیازی به حل این تست‌ها نیست، مگر اینکه نکات تست‌های TNT برایتان جا نیفتاده باشد. در دور دوم و برای تسلط بیشتر، تست‌های R مفید خواهند بود.

تست‌هایی که هیچ‌یک از علامت‌های TNT و R را ندارند، دارای مطالب کم‌اهمیت‌تری (با توجه به کنکورهای قبل) هستند اما این تست‌ها نیز دارای ایده‌های جذاب و خوبی برای کنکورهای آینده دارند. دانش‌آموزانی که وقت بیشتری برای حل تست دارند، می‌توانند به‌خوبی از این قبیل سؤالات استفاده کنند.

پرسش‌های چهارگزینه‌ای ترکیبی

همان‌طور که از نام این تیپ سؤالات مشخص است، در تألیف و گرداوری این سؤالات مطالب دروس پیشین یا آینده با یکدیگر ترکیب شده‌اند تا دانش‌آموزان با حل این سؤالات به تسلط کافی برای شرکت در کنکور سراسری برسند و طراحان سؤالات کنکور سراسری نتواند ایشان را غافلگیر کند.

اگر فلش این آیکون به سمت راست باشد، به معنای ترکیب با گذشته و اگر به سمت چپ باشد، نشان‌دهنده ترکیب با آینده، و اگر به سمت هر دو جهت باشد، نشان‌دهنده ترکیب با گذشته و آینده است که به دانش‌آموزان این امکان را می‌دهد تا بر اساس برنامه مطالعه خود و آزمون‌هایی که در آن‌ها شرکت می‌کنند از این تست‌ها استفاده کنند.

پاسخنامه کلیدی

در انتهای کتاب IQ زیست‌شناسی جامع کنکور رشته تجربی، پاسخنامه کلیدی تمامی تست‌ها به منظور مرور سریع پاسخ‌های صحیح فراهم شده است. دانش‌آموزان می‌توانند با تهیه جلد دوم زیست شناسی جامع ای کیو IQ به پاسخنامه تشریحی تمامی سؤالات وجود در جلد اول دسترسی داشته و درک بهتری از مفاهیم و نکات نهفته در تست‌ها به دست آوردند و به مطالعه کادرها و جداول گوناگون بپردازند.

جمع‌بندی

با توجه به روند دشواری و نیز غیر قابل پیش‌بینی بودن سؤالات کنکور سراسری و گرایش طراحان سؤالات درس زیست‌شناسی کنکور به سؤالات و مفاهیم ترکیبی، وجود یک بانک تست کامل و سرشار از سؤالات مهم و متنوع می‌تواند نقش چشم‌گیری در موفقیت دانش‌آموزان و مخصوصاً داوطلبان کنکوری داشته باشد. بهتر است بعد از این‌که از منابع مختلف تست‌های خط به خط و آسان را حل کردید، برای تسلط بیشتر به این کتاب مراجعه کنید. از حل کردن سؤالات سخت و ترکیبی نترسید! سعی کنید قبل از این‌که به پاسخنامه نگاه کنید، خودتان با استدلال و استنباط درستی یا نادرستی گزینه را تشخیص دهید؛ زیرا یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها که شما باید به آن مسلح شوید، همین قدرت استدلال و استنباط است. طراحان کنکور سراسری هرساله نکات جدیدی را مطرح می‌کنند تا مهارت داوطلبان را بسنجند؛ لذا اگر سؤالی را درست یا اشتباه پاسخ دادید اما احساس کردید که آن سؤال حاوی نکات مهمی است، برای خودتان با علائم خاصی مشخص کنید تا بعدها به مرور آن‌ها بپردازید.

مدیریت سایت

هر چی که یه کنکوری واسه موفقیتش لازم داشته باشه پیش ما میتونه پیدا کنه ❤️

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

متفاوت ترین آزمون های آنلاین کنکور ، با اگزانول همه چی رو با هم داری
Copyright © 2021 Exanol