محصول به سبد خرید اضافه شد

عربی جامع خیلی سبز

دسته‌بندی: نقد کتاب
تاریخ: 21 تیر 1400
بازدید: 2,594

 اگزانول – عربی جامع خیلی سبز | کتاب جامع خیلی سبز کنکور با ۶۴۴ صفحه کاغذ مرغوب و سفید رنگ درجه یک و ۱۴۰۰ گرم وزن یکی از کاربردی ترین کتب عربی دوران کنکور بوده و مورد توجه داوطلبان قرار میگیرد.

درسنامه:

عربی جامع خیلی سبز – درسنامه های این کتاب با آموزش مباحث قواعد آغاز می شود.سطح آموزش متوسط و قابل فهم برای اکثریت دانش آموزان است . بنابر این نیازی نیست که دانشجویان از پایه بسیار قوی بهره مند باشند . که بتوانند از این کتاب بهره ببرند. از ارائه ی نکات خارج از کتاب تا حد امکان پرهیز شده و تنها در برخی موارد، نکاتی تحت عنوان «تکمیلی» ارائه شده . مطالعه نکات تکمیلی برای داوطلبان با درصد بالای ۷۰ توصیه میشود،به طوری که طبق بررسی های انجام شده مطالب تکمیلی تنها ۱۰ درصد در آزمونهای کنکور ۵ سال اخیر کاربری داشته اند و مطالعه نکردن و حذف این نکات اثر منفی چشم گیری در نتایج ایجاد نمیکند.

نکات

همه ی نکات کنکوری مربوط به سوالات سال های اخیر در این کتاب ذکر شده است. برای هر یک از آنها هم تست آموزشی در درسنامه قرار گرفته که از سطح مناسبی هم برخوردارند . همچنین در ادامه مطالب و نکات مربوط به ترجمه آموزش داده می شود و مثال های آموزشی متعدد در درسنامه به روند آموزشی مخاطب کمک می کند.

در پایان بخش ترجمه هم واژه نامه قرار گرفته که معنای کلمات و کلمات مترادف و متضاد درس را بررسی می کند.

تست:

عربی جامع خیلی سبز – پس از درسنامه، تست های واژگان آغاز می شود که سوالات آخر آن هم معمولاً مربوط به آزمون های آزمایشی است . منابع آزمونهای آزمایشی ذکر نشده اند ولی به طور کلی از آزمونهای معتبر استفاده شده است.

سوالات

در ادامه سوالات ترجمه، تعریب و مفهوم قرار گرفته که از نظم و کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. تست ها رفته رفته سخت تر می شوند . و همچنین نکات دقیق تری را مدنظر قرار می دهند تا درنهایت مجدداً به سوالات آزمون های کانون در ۴ سال گذشته می رسیم. پس از آن نیز سوالات قواعد به همین ترتیب موجود هستند.روند دشواری سوالات بسیار دقیق و استاندارد بوده و کاملا مطابق با ذهن داوطلبین نگارش شده است.

در انتهای کتاب، بخش مربوط به درک مطلب قرار گرفت که شامل متن های کنکور های ۸۳ تا ۹۷ است.
تنوع بین سوالات کاملاً رعایت شده و اکثر تست ها ارزش آموزشی بالایی دارند.

پاسخ تشریحی:

در انتهای کتاب پاسخنامه تشریحی قرار گرفته که همه ی سوالات را مورد بررسی قرار می دهد.

در پاسخ مربوط به ترجمه، خطای سایر گزینه ها و همچنین نکات مختلف در هر یک از گزینه ها بررسی شده . و از این رو پاسخنامه ها بسیار کاملند . بنابراین پاسخنامه ها را نیز میتوان خود یک درسنامه قوی و کامل با در نظر گرفتن چالشها و نکات دامدار سوالات دانست.
پاسخ مربوط به قواعد هم به همین شکل و با لحنی روان نکات مربوط به قواعد را آموزش می دهد و مرور می کند . نکات تستی و پایه ای مهم و کامل با جزییات در هر سوال ذکر شده اند. به طوری که تنها داوطلب با مطالعه نکات پاسخنامه تشریحی و به خاطر سپردن آنها میتواند تا ۷۰ درصد نمره را کسب کند . و نیازی به مرور مجدد درسنامه ندارد.
در بخش درک مطلب، پاسخ برخی سوالات مفهومی متن توضیح داده شده که ویژگی بسیار مثبتی برای یک کتاب است.

ویژگی های مثبت:

عربی جامع خیلی سبز – سطح سوالات به طور کلی متوسط به بالا است و به کنکور۹۹ شباهت بسیار زیادی دارد. ایده های حدود ۲۰ درصد سوالات جدید است و به خوبی توانایی دانش آموز را به چالش می کشند.

تنوع در بین سوالات این کتاب فوق العاده است و تعداد زیادی تست را برای هر درس ارائه داده است. بهترین سوالات در درس های ۵و۶ یازدهم مطرح شده که به بررسی فعل مضارع می پردازد . و طیفی کامل از مثال های با کیفیت در ترجمه و قواعد را ارائه میدهد.
بررسی فعل مضارع پر مخاطب ترین مبحث موجود در عربی کنکور است و از اهمیت ویژه ای هم در ترجمه و هم در قواعد برخوردار می باشد.

ویژگی های منفی:

عربی جامع خیلی سبز- مطلب های آورده شده همگی مربوط به کنکور های گذشته هستند و هیچ متن تالیفی در این کتاب آورده نشده و از این رو ممکن است آغاز حل سوالات درک مطلب با سوالات کنکور برای مخاطب چالش بر انگیز باشد.نداشتن متن تالیفی درک مطلب نیز خود یک نقطه ضعف مهم برای مولفین کتاب به حساب می آید . چرا که نوشتن متون درک مطلب عربی نیاز به تسلطی دو چندان برای مولفین دارد.
در مطالب مربوط به باب های هشتگانه، بسیاری از سوالات سبک یکسانی به خود گرفته اند و به ندرت می توان ایده های نو را در بین تست ها مشاهده کرد . این تکراری بودن سوالات میتواند داوطلب را خسته یا دلزده کند . و او را به سمت کتبی با طرح و سبک نوین سوق دهد.

سوالات جدید در کنکور

در کنکور ۹۹ برای اولین بار شاهد طرح سوالات خلاقانه از مباحث عدد و معدود و… بودیم و ار این رو، بررسی سوالات با سبک های جدید بسیار برای کنکور اهمیت دارد.
خاص ترین ویژگی این کتاب این است که
سوالات واژگان این کتاب فوق العاده است و تطبیق خوبی با کنکور دارد.

جمع بندی:

عربی جامع خیلی سبز- به طور کلی این کتاب جزو محبوب ترین کتب جمع بندی عربی دوران کنکور برای داوطلبان مختلف رشته های مختلف با هر سطح علمی میباشد و هرسال چاپ بسیار زیادی از این کتاب وارد بازار میشود.

مدیریت سایت

هر چی که یه کنکوری واسه موفقیتش لازم داشته باشه پیش ما میتونه پیدا کنه ❤️

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

متفاوت ترین آزمون های آنلاین کنکور ، با اگزانول همه چی رو با هم داری
Copyright © 2021 Exanol