محصول به سبد خرید اضافه شد

مهارت آزمون چیست و چطور بدست می آید ؟

دسته‌بندی: مقالات , مهارت آزمون
تاریخ: 11 تیر 1400
بازدید: 2,919

اگزانول | مهارت آزمون – اگر تکنیک های مدیریت زمان در کنکور را بلد نباشید، اگر ندانید روش صحیح آزمون دادن چگونه است، قطعا نتیجه زحمات چند سالتان را بر باد خواهید داد!

برای موفقیت در آزمون سراسری اهمیت دارد که علاوه بر مطالعه دقیق مطالب درسی، آشنایی با نوع سؤال های تستی را نیز بیاموزیم.

مسلماً داوطلبانی که تست تمرین کرده و با شیوه پاسخ به سؤال های تستی آشنایی داشته باشند.در آزمون نسبت به افرادی که هیچ گونه آشنایی با این گونه سؤالات نداشته باشند، بهتر عمل می‌کنند.

البته گاهی تعدادی از داوطلبان به جای مطالعه همزمان با تست فقط تلاش در کسب مهارت در تست زدن کرده و تمام زمان خود را صرف تمرین تست می‌کنند.

این دسته از داوطلبان فقط شکل ظاهری سؤال‌ها و پاسخ‌ها را حفظ می‌کنند. بدون اینکه تلاشی برای فهمیدن داشته باشند و قطعاً در کنکور دچار مشکل می‌شوند.

دلیل این مسأله آن است که ممکن است نحوه سؤال و جواب در کنکور، متفاوت از آن چیزی باشد که داوطلب قبلاً تمرین کرده است. برای اینکه داوطلب درکنکور موفق عمل کند، باید تمرین تست زنی را در سه مرحله انجام دهد.

مراحل تست زنی حرفه ای برای آمادگی در آزمون های آزمایشی

1- باید همزمان با درس خواندن باشد؛ یعنی بعد از خواندن هر بخش، می‌بایست تست همان بخش را تمرین کرد.
2- باید بعد از مطالعه کل کتاب، تمام تست های آن کتاب را تمرین کرد.
3 – زمانی که کل دروس تمام شده است. در این مرحله باید تست های همه دروس تمرین شود.

تمرین تست های مختلط، آمادگی داوطلب را برای کنکور بیشتر می‌کند. اگر در پاسخ دادن به تستی دچار مشکل شدید، باید به سراغ کتاب یا جزوه تان بروید و دوباره مبحث مربوط به آن تست را بخوانید تا هیچ نکته مبهمی در ذهنتان باقی نماند. همچنین شرکت در آزمون های معتبر بسیار مفید است.

مهارت آزمون –  چنانچه امکان شرکت در آزمون های معتبر نباشد، می‌توانید خودتان شرایطی را شبیه به آزمون سراسری به وجود آورید؛ یعنی با استفاده از سؤال های تستی که در اختیار دارید و با تعیین تعداد سؤال‌ها و مدت زمان پاسخگویی برای هر درس، از خود آزمون به عمل آورید.

مهارت آزمون - اگزانول

راهکار های افزایش مهارت آزمون

1- بدون توقع در جلسه حاضر شوید

حتما برایتان پیش آمده که برای یک آزمونی زیاد درس خوانده اید و زیاد تست حل کرده باشید. اما بعد از جلسه آزمون آزمایشی می بینید پیشرفت زیادی نداشته اید و در همان حد آزمون های آزمایشی قبلی مانده اید! حتما با خودتان می گویید: ” چرا هر چی درس می خونم نتیجه نمی گیرم؟ چرا در آزمون پیشرفت نمی کنم؟”

دلیلش این است که وقتی قصد دارید بهترین آزمون آزمایشی کنکورتان را بدهید و فکر می کنید کاملا آماده هستید، سطح توقعتان از خود، بسیار بالا می رود. وقتی سطح توقعتان بالا رود، انتظار دارید تمام سوالات آزمون آزمایشی را پاسخ دهید. وقتی می بینید نمی توانید به یکسری از سوالات سخت پاسخ دهید، روحیه تان را از دست خواهید داد.

چون می خواهید سوالات زیادی را جواب دهید، در سوالاتی که تله هستند هم، گیر می کنید. نمی توانید از روی آنها رد شوید تا به سوالات دیگری پاسخ دهید تا وقتتان را روی سوالات دیگری بگذارید! به سوالاتی که شک دارید هم، جواب می دهید. زیرا از خودتان توقع دارید که در این آزمون آزمایشی نتیجه بگیرید تا میانگین درصد آزمون تان را افزایش دهید! همه این ها باعث می شود که درصد آزمون تان نه تنها رشد نکند، بلکه به خاطر غلط ها و بی دقتی هایتان افت کند.

مهارت آزمون –  بهترین راه حل برای حل این مشکلات در آزمون آزمایشی کنکور، بدون توقع حاضر شدن در جلسه آزمون است. لازم نیست به خودتان بگویید که حتما باید این آزمون را عالی بدهم و باید بهترین آزمون آزمایشی ام باشد. هیچ بایدی وجود ندارد! بهتر است با خودتان رو راست باشید. بگویید زیاد درس خوانده ام و زیاد تلاش کرده ام، انشالله بتوانم در این آزمون آزمایشی نتیجه خوبی بگیرم!

۲- در نظر گرفتن حداقل سوال

برای خودتان حداقل سوال مشخص کنید. به این معنی که قرار نیست همه سوالات را ۱۰۰ درصد بزنید! اگر به میانگین درصد رتبه های برتر کنکور توجه کرده باشید، می بینید برای کسب رتبه دو رقمی یا حتی تک رقمی، میانگین درصد دروس درکنکور باید بین ۸۵ تا ۹۰ درصد باشد، که باز هم ۱۰۰ درصد نیست! پس اگر متوقع باشید که حتما باید دروس را ۱۰۰ درصد درست پاسخ دهید، کاملا اشتباه است.

برای مثال برای آوردن رتبه سه رقمی، باید میانگین درصدتان ۷۰ باشد. این مقدار برای کسب رتبه سه رقمی و رسیدن به هدفتان کافی است. یا کسی که رتبه زیر ۲۰۰ می خواهد، باید میانگین درصد ۸۰ را بیاورد. یعنی برای بدست آوردن این رتبه، می توانید ۲۰ الی ۳۰ درصد سوالات را پاسخ ندهید!

بنابراین یک حداقل سوال برای خودتان مشخص کنید که وقتی به جلسه آزمون می روید و نمی توانید سوالاتی را جواب دهید، روحیه تان را از دست ندهید. قبل از هر آزمون آزمایشی کنکور بدانید چه سوالاتی جزء همان سوالاتی است که نباید جواب دهید! اگر این تکنیک را در روش آزمون دادن خود پیاده کنید، آرامش بیشتری در جلسه آزمون خواهید داشت. وقتی بتوانید آرامش تان را حفظ کنید، سوالاتی که بلد هستید را، با دقت بیشتری می توانید پاسخ دهید. پس حتما حداقل سوال مشخص کنید و بدون توقع در جلسه آزمون آزمایشی کنکورتان حاضر شوید.

۳- مدیریت زمان در کنکورهای آزمایشی

مهارت آزمون –  خیلی از افراد به این خاطر به جلسه آزمون آزمایشی کنکور می روند که هر چیزی بلد هستند را، پاسخ دهند. آنها به زمان شان اصلا توجهی نمی کنند. مثلا می گویند: “می خواهم زیست را بالا بزنم. پس اشکالی ندارد فیزیک را پایین بزنم!”

نکته مهم در رابطه با هنر آزمون دادن، این است که میانگین درصد بالا، باعث پیشرفت تراز و رتبه می شود. نه اینکه درصد یک درس را خیلی بالا و یک درس را خیلی پایین بزنید. داوطلبی که میانگین ۵۰% برای عربی و زبان را می زند، هیچ وقت با کسی که عربی را ۱۰% و زبان را ۹۰% زده است، برابر نیست. در حالت اول میانگین موثر بین ۴۰ الی ۴۵ درصد می شود! این میانگین پایین تر از میانگین کسی است که دو درس را عین هم زده باشد. پس فکر نکنید خوب است یک درس را حذف کنید تا دیگر درس ها را بالا بزنید. می شود از پاسخ دادن به یکسری از مباحث چشم پوشی کرد اما نمی توان به طور کامل یک درس را حذف کرد. این نوع مدیریت آزمون کاملا اشتباه است.

پس در مجموع باید میانگین درصدتان را افزایش دهید. برای افزایش میانگین درصد باید تکنیک های مدیریت زمان در کنکور را یاد بگیرید. برای مدیریت زمان، باید زمان های هر درس را به طور مناسب برای هر کدام در نظر بگیرید. یعنی زمان هر درس را برای همان درس بگذارید. همچنین از زمان هر درس یک مقدار کم کنید. تا در انتهای آزمون وقتی برای مرور سوالات آن درس داشته باشید. در آخر آزمون آزمایشی است که، متوجه خواهید شد چه درسی سخت و چه درسی آسان بوده است!

مهارت آزمون – یکی دیگر از تکنیک های مدیریت زمان در کنکور برای کسانی که زمان را گم می کنند، نوشتن زمان هر درس بالای صفحه سوالات آن است. با نوشتن زمان هر درس قبل از شروع هر آزمون آزمایشی کنکور، می دانید که چگونه باید مدیریت آزمون را در دست بگیرید. همچنین بعد از حل هر ۱۰ سوال، زمان تان را چک کنید تا یکدفعه آن را از دست ندهید.

۴- روش صحیح پاسخ دادن به سوالات کنکور

مهارت آزمون – یکی دیگر از مهارت هنر آزمون دادن، چگونگی روش پاسخ دادن به سوالات آزمون آزمایشی کنکور است. معمولا سه تیپ مختلف سوالات وجود دارد. تیپ اول سوالاتی اند که ساده و متوسط هستند و با یک نگاه و صرف وقت استاندارد، حل خواهند شد. تیپ دوم سوالاتی اند که از قبل با خودتان قرار گذاشته اید آنها را حل نکنید. می دانید اگر وارد روند پاسخ دادن به این سوالات شوید، زمان را از دست خواهید داد و براحتی نمی توانید از آنها عبور کنید. کنار این دسته از سوالات، را علامت ضربدر بزنید. بدین شکل سوالاتی را که قرار است به آنها پاسخ ندهید، مشخص خواهند شد.

تیپ سوم سوالاتی اند که سوالات مبهم و دردسر ساز هستند. آنها معمولا تیپ جدیدی از سوالات هستند که تا بحال آنها را ندیده اید. می دانید که در وقت استاندارد حل نخواهند شد و اصلا نمی دانید چقدر زمان باید به آنها اختصاص داد. احساس مبهمی نسبت به این دسته از سوالات خواهید داشت. افرادی هستند که برای این مدل سوالات زمان می گذارند و بعد از حل آن، می بینند جوابی را که بدست آورده اند اصلا در گزینه ها نیست! پس حواستان باشد که در دام و تله این سوالات نیافتید.

مهارت آزمون - اگزانول

نتیجه گیری

به طور کلی برای آسان تر شدن ترتیب پاسخ دادن به سوالات کنکور، می توانید زمانی که سوالات دسته اول را که حل کردید، جلویش علامت تیک بگذارید. دسته دوم را علامت ضربدر و دسته سوم را با کشیدن دایره مشخص کنید. اگردر انتهای آزمون آزمایشی کنکور زمان اضافه داشتید، یا زمانی را برای مرور در نظر گرفتید، می توانید به سوال های دایره دار برگردید و آنها را حل کنید.

این شیوه چندین حسن دارد. اول اینکه می دانید چه سوالاتی را باید حل کنید و چه سوالاتی را، اگر وقت داشتید حل کنید. از طرف دیگر باعث می شود که در جلسه آزمون آزمایشی احساس ابهام نداشته باشید. بسیاری از داوطلبان در جلسه آزمون نمی دانند که بعضی سوالات را حل کنند یا حل نکنند! اما با انجام روش آزمون دادن به این شیوه، دیگر سوالات دسته بندی شده و تکلیف تان با خودتان روشن می شود.

مهارت آزمون – ممکن است مبحث یا سوالاتی که برایتان سخت است و روی آنها تسلط ندارید، در دسته دوم یا سوم قرار گیرد. در این صورت این سوالات را آخر آزمون حل کنید. یادتان باشد باید از روی سوالات مبهم بپرید! نه اینکه آنها را با خودتان حمل کنید و در دام و تله آنها بیافتید.

مهارت آزمون –  پس مدیریت آزمون و پاسخ دادن به سوالات را به درستی انجام دهید تا بخاطر یک سوال سخت و دایره دار، چندین سوال آسان را از دست ندهید. زیرا ارزش سوالات یک درس با هم برابر است. چه سوالات خیلی سخت و چه سوالات خیلی آسان. پس فرقی نمی کند که ۵ سوال سخت را حل کنید یا ۵ سوال آسان را. ابتدای آزمون را برای سوالات آسان، و انتهای آزمون در صورت داشتن زمان اضافه، برای سوالات سخت تر و مبهم تر در نظر بگیرید.

مدیریت سایت

هر چی که یه کنکوری واسه موفقیتش لازم داشته باشه پیش ما میتونه پیدا کنه ❤️

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

متفاوت ترین آزمون های آنلاین کنکور ، با اگزانول همه چی رو با هم داری
Copyright © 2021 Exanol