محصول به سبد خرید اضافه شد

ادبیات فارسی جامع نشرالگو

دسته‌بندی: نقد کتاب
تاریخ: 19 تیر 1400
بازدید: 2,284

 اگزانول – کتاب ادبیات فارسی جامع نشرالگو | مجموعه تست درس به درس فارسی دهم، یازدهم و دوازدهم است . که طبق آخرین تغییرات کتب نظام جدید ویراست شده است.
کتاب پیش رو در مجموع دارای 2150 تست و 407 صفحه می باشد . کلیه کتاب های موضوعی ادبیات نشر الگو تالیف استاد علیرضا عبد المحمدی بوده که یکی از سرشناس ترین اساتید ادبیات کنکور میباشند .

 

مقدمه

تست های کتاب جامع ادبیات فارسی الگو متوسط است. هرچند تست های آسان و سخت نیز در این بین دیده می شوند، اما جامعیت کتاب را تست های متوسط تشکیل داده اند . با توجه به درس به درس بودن این کتاب، این مجموعه را می توان مناسب برای محک زدن خود در آزمونهای آزمایشی در طول سال دانست . و با انجام تست های آن طبق سرفصل های آزمون ها، نتیجه ای قابل قبول کسب کرد . ولی به دلیل موضوعی نبودن و عدم وجود تست های جمع بندی در شاکله ی کتاب، نباید آن را برای آزمون کنکور سراسری کافی دانست .

تست های مجموعه کتب نشر الگو مبحثی بوده و نمیتوان بسته کامل جمع بندی در بین سوالات این کتب پیدا کرد . در بین قلمرو های آمده، گویی بیشتر به قلمرو های فکری و قرابت های معنایی توجه شده است . و سهم این تست ها از سایر قلمرو ها بیشتر است.
قلمرو زبان فارسی هم به نظر ضعیف ترین بخش کتاب است . و نشانه هایی از بی نظمی و اختصاص دادن صفحات مطالب غیرضروری زبان فارسی بسیار تامل برانگیز است. و موجب شده که یکی از آخرین انتخابات داوطلبین برای درس زبان فارسی باشد.

ویژگی خاص کتاب:

تقسیم بندی هر درس بر اساس قلمرو های کتاب درسی (زبانی، ادبی، فکری) انجام شده است . و در اقدامی جدید و نو، در ابتدای هر درس یک QRcode صوتی قرار دارد . که مرور بسیار سریع درس در آنجا انجام شده است. این وویس مرور فرصتی مناسب برای مرور و جمع بندی دروس مطالعه شده در بازیابی اطلاعات داوطلبین میباشد.

محور تست

محور طرح تست ها، کتاب درسی و قلمرو های کتاب است. آخرین سوالات کنکور سراسری نیز در این کتاب حضور دارند. البته باید گفت بیشتر تست های این کتاب را تست های تالیفی به خود اختصاص داده اند  . و با اندکی تغییر، تست های آزمون های آزمایشی قلمچی و گزینه دو نیز در لابه لای تست های تالیفی به چشم می خورند . ولی به منبع آنها اشاره نشده است که یکی از نقاط ضعف کتاب به شمار میرود.

ادبیات فارسی جامع نشرالگو-  این مجموعه فاقد درسنامه است. تنها در ابتدای هر درس یک QRcode صوتی دو سه دقیقه ای قرار گرفته است . که در آن گاهی از روی متن درس خوانده شده و به یکی دو نکته کلی درس، با زبانی صمیمی و بعضا طنز آمیز اشاره ای سطحی شده است . که تنها ارزش مروری و جمع بندی در روزهای آخر امتحان دارد.

اگزانول

ظاهر و صفحه آرایی

ظاهر ساده و آرام کتاب، با محتوای درونی آن هم خوانی دارد. کاغذ سفید استفاده شده از مرغوب ترین کاغذ مورد استفاده در صنعت چاپ است . که علاوه بر صاف و تمیز بودن،چشم را خسته نمیکند و میتواند ساعتها پاسخگوی مطالعه ادبیات باشد.
از بهترین ویژگی های کتاب می توان به فونت مناسب و سایز درشت نوشته ها اشاره کرد . که چشم را خسته نمی کند. در صفحات کتاب از دو رنگ سیاه و فیروزه ای استفاده شده است . و کیفیت چاپ QRcode ها نیز بسیار بالاست.

با توجه به بررسی های انجام شده، کتاب جامع ادبیات فارسی الگو، با توجه به رویکرد تستی و عدم وجود درسنامه، می تواند انتخاب دانش آموزان طیف متوسط و ضعیف باشد، تا با حل تست های این کتاب که اکثرا سطحی متوسط دارند، رشد قابل قبولی در مسیر آزمون های تستی خود داشته باشند. . بهترین زمان استفاده از این کتاب هفته های منتهی به آزمون های آزمایشی طول سال است و برای جمع بندی و تقویت جداگانه ی مبحث های ادبیات فارسی توصیه نمی شود . چرا که در جمع بندی مطالعه کامل درسنامه به همراه نکات کامل بیشترین بازدهی را دارد و توصیه میگردد.

در سایر کتاب های ادبیات در همین نشر، مجموعه موضوعی تخصصی ای برای مباحث ادبیات تالیف شده است که با تهیه و مطالعه آنها می توان در کنار این کتاب معرفی شده به پکیج مناسبی برای تامین نیاز ها در ادبیات فارسی رسید.

پاسخنامه تشریحی:

ادبیات فارسی جامع نشرالگو – در پایان کتاب جامع ادبیات فارسی کنکور الگو به پاسخ تشریحی و کلید تست ها می رسیم؛ پاسخ های تشریحی بیشتر به بررسی گزینه صحیح سوال پرداخته اند ؛ و سایر گزینه های سوال، سهم کمی در تحلیل پاسخ های تشریحی دارند و کمتر به گزینه های غلط پرداخته شده است. در آخر باید گفت تست های این کتاب با توجه به سیاست درونی خود می تواند انتخاب خوبی برای دانش آموزان ضعیف و متوسط باشد . و کمک کند تا دانش آموز خود را به حداقل های مورد نیاز در ادبیات برساند .  ولی نمی تواند تمام نیاز های یک دانش آموز کنکوری را برطرف سازد.

جمع بندی :

پوشش تست های کنکور سراسری و آزمون های
این کتاب ها هرساله سهم زیادی از فروش کتاب ها کمک درسی ادبیات را به خود اختصاص داده . بعضی از این کتاب ها بالای ۱۰۰ مرتبه تجدید چاپ شده اند . و مخاطب آن را میتوان کلیه دانش آموزان متقاضی کنکور در کلیه رشته ها دانست.

مدیریت سایت

هر چی که یه کنکوری واسه موفقیتش لازم داشته باشه پیش ما میتونه پیدا کنه ❤️

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

متفاوت ترین آزمون های آنلاین کنکور ، با اگزانول همه چی رو با هم داری
Copyright © 2021 Exanol