محصول به سبد خرید اضافه شد

کتاب جامع زیست شناسی نشر الگو

دسته‌بندی: نقد کتاب
تاریخ: 9 آبان 1400
بازدید: 1,352

چکیده

 اگزانول – کتاب زیست شناسی نشر الگو | کتاب جامع زیست شناسی سری نسل جدید از نشر الگو با روشی ابتکاری و جدید، مطالب درسی را به موثرترین و خلاصه ترین شیوه در قالب نمودارهای درختی و جدول ها ارائه داده است. تست های آموزشی فراوان در هر فصل به همراه آزمونک ها و پاسخ های تشریحی از ویژگی های مثبت این کتاب می باشد. کتاب فاقد فهرست می باشد بطوریکه عدم درج آن (فهرست) جستجوی مخاطبان را برای یافتن موضوعات خاص بیشتر می کند. مطالب درسنامه ها با لحنی رسمی و بیانی ساده و شیوا توضیح داده شده است. قالب کلی کتاب به این ترتیب است که ابتدا درسنامه ها بطور پیوسته و پشت سرهم قرار گرفته اند، در ادامه تست ها و در انتهای کتاب نیز پاسخنامه تشریحی موجود می باشد. اگر به اندازه تست ها و پرسش نامه به درسنامه ها نیز توجه می شد، بطوریکه نکات و مطالب تکمیلی بیشتری در آن قرار می گرفت، این کتاب از هر نظر منبع مناسبی برای کنکور سراسری دانش آموزان تجربی شناخته می شد. در ادامه به بررسی کتاب زیست شناسی 10 ام نسل جدید الگو اثر اشکان هاشمی می پردازیم.

در کتاب زیست شناسی دهم نسل جدید الگو اندازه و فونت نوشته ها مناسب می باشد. فونت جملاتی که در متن درسنامه ها وجود دارد با فونت نکات قید شده در آن متفاوت است. کیفیت چاپ عکس ها و شکل ها در درسنامه ها بسیار خوب و با رنگ بندی مطلوب می باشد. اما رنگ بندی عکس ها در پرسش نامه و پاسخنامه مناسب نیست، بطوریکه رنگ تمام عکس ها و شکل ها در پرسش نامه سبز و در پاسخنامه صورتی می باشد. اغلب عکس ها همان عکس های کتاب درسی می باشد، اگرچه برخی از عکس های جدید نیز در درسنامه ها قرار داده شده که به یادگیری بیشتر دانش آموزان کمک می کند. به عنوان مثال شکل صفحه 21 درسنامه، معده چند قسمتی یک نشخوار کننده را نشان می دهد که این شکل در کتاب درسی وجود ندارد. کاغذ بکار رفته نیز سفید و کیفیت آن مناسب است.

با توجه به درسنامه ها، تست های فراوان و همچنین پاسخنامه کاملاً تشریحی، حجم کتاب معقول می باشد. کتاب نسل جدید زیست شناسی 10 ام الگو دارای حجم 470 صفحه و 1925 تست می باشد. درسنامه های درختی به همراه کدهای هوشمند و درج تله های تستی در پاسخنامه از ویژگی های خاص کتاب حاضر می باشد. استفاده از درسنامه ها با توجه به مطالب طبقه بندی شده و خلاصه، پس از مطالعه کتاب درسی به عنوان منبع جمع بندی مطالب توصیه می شود. وجود تست های فراوان تألیفی و کنکورهای سال های گذشته در پرسش نامه، نیاز دانش آموزان را به سایر منابع تستی بر طرف می سازد.

آموزش (درسنامه)

همانطور که در چکیده ذکر شد، درسنامه های جامع زیست شناسی 1 نسل جدید الگو در قالب نمودارهای درختی تدوین و نگارش شده اند. با اینکه کل درسنامه ها شامل این نمودارها می باشند، اما اکثر مطالب و مباحث بطور کامل پوشش داده شده است. بعنوان مثال نقل و انتقالات مواد از غشا به دو دسته عبور مولکول های کوچک و عبور مولکول های درشت تقسیم شده است، سپس عبور مولکول های کوچک به دو دسته 1- بدون صرف ATP و 2- با صرف ATP تقسیم بندی می شود و در ادامه انتشار ساده، انتشار تسهیل شده و… بطور کامل توضیح داده شده است.

از ویژگی های مثبت درسنامه ها جملات کوتاه، موردی اما کامل و جامع می باشد. این شکل از درسنامه نه تنها دانش آموز را از مطالعه خسته و بی حوصله نمی کند، بلکه رغبت مخاطب را به ادامه بیشتر مطالعه افزایش می دهد. به عنوان مثال توضیحات کتاب جامع زیست دهم الگو پیرامون مکانیزم های دم و بازدم پراکنده و زمان بر می باشد و ممکن است مطالعه آن خارج از حوصله دانش آموز باشد و یا فرایندهای تشکیل ادرار که به خوبی با جملات کوتاه و روان توضیح و توصیف شده اند. سادگی جملات به انضمام بیان شیوا و همچنین پرهیز از درج مطالب اضافی، زائد و وقت گیر همگی از ویژگی های خوب درسنامه ها می باشند که به ارتقای سطح علمی دانش آموزان ضعیف کمک می کند.

در بین درسنامه ها به اغلب فعالیت ها و آزمایش های مهم کتاب که یکی از موضوعات مهم برای طرح تست و سوال می باشد پرداخته شده است. به عنوان مثال در یکی از فعالیت ها پرسش مهمی در مورد آنزیم های لوزالمعده شده است که چرا این آنزیم ها با اینکه بسیار قوی می باشند آسیبی به لوزالمعده نمی زنند که این پرسش بخوبی در بخش شیره های لوزالمعده پاسخ داده شده است. با این وجود به برخی از فعالیت ها توجهی نشده است، فعالیت صفحه 35 کتاب درسی که در مورد معرف های CO2 یعنی برم تیمول بلو و آب آهک می باشد از جمله این موارد است که از قلم جا مانده است.

با اینکه درسنامه های نسل جدید زیست دهم الگو کامل و جامع می باشند و تمام مطالب را در بر می گیرند اما برای پاسخ به برخی از تست ها کافی بنظر نمی رسد، بعنوان مثال پاسخ یکی از تست های فصل گوارش در مورد بهبود عملکرد لیپاز لوزالمعده در حضور صفرا است، در حالی که مطلب «ارتباط لیپاز و صفرا» در درسنامه وجود ندارد.

با تمام مزایا و معایبی که ذکر شد، درسنامه ها مطالعه را آسان تر و زمان را برای جمع بندی مطالب کاهش می دهد.

 

تست (تمرین)

در انتهای درسنامه های کتاب جامع زیست دهم الگو، تست ها قرار داده شده است. 3 نوع تست در پرسش نامه ها وجود دارد:

تست های تالیفی

نمونه سوالات آزمون های آزمایشی

نمونه سوالات آزمون های سراسری سال های گذشته

در انتهای تست های هر گفتار یک آزمونک با 10 تست قرار داده شده است که دانش آموزان می توانند به عنوان جمع بندی هر گفتار، دانسته های خود را محک بزنند. در پایان هر فصل نیز 3 آزمون 20 سوالی با زمان مشخص (20 دقیقه) طراحی شده که دانش آموزان بتوانند در حل تست ها مدیریت زمان را نیز مد نظر داشته باشند. سطح تست ها در ابتدا ساده بوده، اما به تدریج سطح سوالات بالاتر می رود و در حد و اندازه های کنکور می شود. بسیاری از تست های تألیفی دارای سطح استاندارد و متناسب با آزمون های سراسری می باشد. ایده طرح برخی از تست های تألیفی از نمونه سوالات آزمون های سال های گذشته گرفته شده است که این شیوه امری مثبت تلقی می شود، به عنوان مثال تست کنکور سال 83 در مورد جذب و ورود مواد از لوله گوارش به جریان خون که چندین تست تألیفی مشابه به آن طرح شده است.

بطور متوسط هر فصل حدود 200 تست، کمی بیشتر یا کمتر را شامل می شود که این تعداد برای هر فصل مطلوب می باشد. تعداد تست های نسل جدید زیست دهم با توجه به اهمیت هر موضوع متفاوت است، به عنوان مثال گفتار مربوط به ساختار و عملکرد لوله گوارش حدود 100 تست را پوشش می دهد، در حالی که گفتار زیست شناسی در خدمت انسان تنها 25 تست را تشکیل می دهد. تعداد تست ها برای مطالب مهم از جمله معده، روده، شش ها، خون، قلب و… بیشتر از سایر موضوعات می باشد.

تعداد کمی از تست ها ترکیبی بوده و تلفیقی از مطالب زیست شناسی سال های یازدهم و دوازدهم می باشد که با توجه به اینکه توضیحات این مطالب در درسنامه قرار داده نشده است، بهتر بود این چنین تست هایی در پرسشنامه مطرح نمی شد. به عنوان مثال یکی از گزینه های تستی که در مورد ترکیب CO2 با آب و تولید کربنیک اسید طرح شده است، در مورد mRNA می باشد که این مبحث مربوط به فصل اول زیست شناسی 12 ام می باشد.

کتاب زیست شناسی نشر الگو – در پایان کتاب نسل جدید زیست 10 ام الگو، پاسخنامه تشریحی قرار دارد که با تجزیه وتحلیل کامل تمام سوالات و بررسی تمام گزینه ها شک و شبهه ای را در حل سوالات باقی نمی گذارد. درج نکات و مطالبی تحت عنوان «تله های تستی» در پاسخنامه، دانش آموزان را از نکات تستی رایج آگاه می سازد. به عنوان مثال در تستی مطلبی تحت عنوان «ماده معدنی ترشح شده از هورمون گاسترین سبب فعال شدن برخی آنزیم ها می شود» مطرح شده است که در تله های تستی پاسخنامه منظور از ماده معدنی همان HCl عنوان می شود. با توجه به تمام مواردی که ذکر شد تست ها و نکات موجود در پاسخنامه منبع مناسبی برای داوطلبان کنکور سراسری می باشد.

مدیریت سایت

هر چی که یه کنکوری واسه موفقیتش لازم داشته باشه پیش ما میتونه پیدا کنه ❤️

دیدگاه‌ها

رفتن به بالای صفحه

متفاوت ترین آزمون های آنلاین کنکور ، با اگزانول همه چی رو با هم داری
Copyright © 2021 Exanol